Jevgēņijs Kanskis

Jevgēņijs Kanskis dzimis 1907.gada 17.decembrī Rīgā.

Burāšanai veltīja septiņdesmit savus dzīves gadus. Savu pirmo godalgu J.Kanskis guvis 1922.gadā ar tēva - turīga Rīgas notāra - dāvinātu jahtu Jolīti. Trīsdesmitajos gados viņa sportiskā dzīve bijusi trauksmaina - uzvaras autosacīkstēs Beļģijā un Francijā, starts pat Montekarlo autorallijā un paralēli burāšana.

J.Kanskis izcīnīja neskaitāmas uzvaras - pirmajām Latvijas laikā gūtajā uzvarām vēlāk pievienojis sešpadsmit PSRS čempiona titulus. PSRS sporta meistars un Nopelniem bagātais sporta meistars. J.Kanskis bija pazīstams kā dažādu klašu švertlaivu un ķīļjahtu, kā arī ledusjahtu burātājs, tomēr galvenā bija jahtai "Amata", ar kuru uzvara gūta 1930.gadā - Bretaņas starptautisko sacensību nedēļā - kurā jahta "Amata" bija vienīgā jahta, kas sasniedza finišu. Vēl 1979.gadā Jevgēņijs Kanskis kārtējo reizi kļuva par Latvijas čempionu, savu pēdējo medaļu izcīnot vēl pēc divām sezonām 73 gadu vecumā.

Pēc Otrā pasaules kara ceļš uz rietumiem J.Kanskim bija slēgts. Tomēr viņš prata turpināt īstenot brīvvalstī dzimušo ideju, ka sportot iespējams arī sirmā vecumā. Jevgeņijs Kanskis bija arī zinošs un prasmīgs treneris. Godinot vecmeistaru notiek Rīgas līča regate jūras jahtām, un tajā izcīna leģendārā latviešu burātāja Jevgēņija Kanska kausu. Šo sudraba kausu tālajā 1938.gada 19.jūnijā ar jahtu "Amata" Jevgeņijs Kanskis izcīnīja Nidas Regatē.

"Runā, ka agrāk bija koka kuģi un dzelzs cilvēki, bet tagad ir otrādi. Tā gan nebūtu īsti pareizi, jo, lai kādi būtu kuģi, tie vienmēr būs jāvada cilvēkam ar dzelzs roku..."- tā Jevgēņijs Kanskis.   Jevgēņijs Kanskis miris 1986.gada 5.jūlijā Rīgā.