Dzintra Grundmane

Dzintra Grundmane dzimusi 1944.gada 11.augustā Rīgā. Latvijas basketboliste.

1956.gadā  Dzintra kopā ar Rīgas 38.astoņgadīgās skolas 6.klases meitenēm sāka treniņus Rīgas 3.bērnu un jaunatnes sporta skolā (BJSS) pie trenera Viktora Strupoviča. Vēlākos gados TTT komandas sastāvā spēlēja vairākas trenera Viktora Strupoviča audzēknes. TTT komandas sastāvā spēlēja arī Latvijas jaunatnes izlases spēlētājas, kuras trenera vadībā kļuva par Vissavienības skolēnu spartakiādes čempionēm 1967.gadā. Starp viņām - Silvija Skulme, Uļjana Semjonova, Zigrīda Reiziņa-Grēvele, Lilita Svarinska-Bergvalde. No 1951.gada līdz 1958.gadam mācījusies Rīgas 38.vidusskolā, bet vēlāk visas trenera audzēknes pārgāja mācīties uz Rīgas Zentas Ozolas 5.vidusskolu (kādreiz Rīgas 2.valsts ģimnāzija), kur strādāja fizkultūras skolotājs Arturs Puravs, pateicoties kuram skolas sporta slava nekad neizzuda. 

1962.gadā Dzintru uzaicināja izmēģināt spēkus TTT meistarkomandā, kas tobrīd bija ieguvusi labākās basketbola komandas titulus PSRS un Eiropas mērogā. TTT komandā Dzintra spēlēja no 1962.gada līdz 1975.gadam trenera Raimonda Karnīša vadībā. 11 reizes kopā ar komandu izcīnīts PSRS čempiona nosaukums un 11 reizes iegūts Eiropas kauss. Aktīvās sporta gaitas pārtrauca 1975.gadā pēc VI PSRS Tautu spartakiādes finālsacensībām Rīgā. 1976.gadā piedzima meita Baiba.

1963.gadā Dzintra iestājās Latvijas Valsts Universitātes fizikas matemātikas fakultātē, bet apvienot mācības ar treniņiem (9 reizes nedēļā) un sacensībām izrādījās neiespējami. 1969.gadā viņa turpināja mācības Ģeogrāfijas fakultātē, kuru pabeidza 1972.gadā. 1974.gadā sākusi strādāt Rīgas Kinostudijā par administratori un filmu direktori hronikas sektorā. Strādājusi kopā ar Andri Slapiņu, Juri Podnieku, Gvido Zvaigzni, Valdi Kroģi , Laimu Žurginu, Birutu Veldri, Ansi Epneru, kuri pazina un saprata sportu un kuru veidotie žurnāli, sižeti, dokumentālās filmas ir Latvijas sporta vēstures zelta fonds. Gandrīz visi tie šobrīd glabājas videokasetēs Sporta muzejā. Dz.Grundmane 1983.gadā iestājās Vissavienības Kinematogrāfijas institūtā ekonomikas nodaļā Maskavā, ko neklātienē pabeidza 1988.gadā. 1990.gadā sākusi strādāt jaunajā Latvijas Sporta muzejā, kuru bija aizsācis jau 19.gs. Kārlis Vītoliņš un turpinājis Voldemārs Šmidbergs. No 1996.gada Dzintrai Grundmanei uzticēja muzeja vadību.  Sākot ar 1998.gadu Dz. Grundmane Rīgas Pedagoģijas un Izglītības augstskolā (RPIVA) sāka lasīt studentiem studiju kursu Sporta vēsturē.

1998.gadā, kad Latvijas basketbolam bija 75 gadu un TTT komanda atzīmēja 40 gadu jubileju Dz.Grundamani apbalvoja ar Trīju zvaigžņu ordeni.

 

Apertura de cuenta bet365.es